Koszty wesela – ile kosztuje zabawa weselna w 2023?

0 Comments

Wesela to piękna tradycja, niezależnie od tego, czy wybieramy tradycyjny styl angielski, czy bardziej radosny styl południowoamerykański. Wraz ze wzrostem poziomu życia społeczeństwa oraz skokami technologicznymi, ceny, które musimy zapłacić za zorganizowanie naszego wesela, również wzrastają. W następnym roku weselne koszta będą jeszcze większe?

Od lat obserwujemy stale rosnące koszty organizacji wesela – mówi się około 20%, ale nasza analityka pokazuje, że to jest naprawdę ważne dla przyszłych par młodych, aby wiedzieć dokładnie, ile mogą zapłacić za zabawę w 2023 roku. Z tego powodu chcemy przybliżyć, na czym polegają oferty i koszty oraz dlaczego mogą one różnić się od lokalu do lokalu.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę miejsce i salę balową, lokal czy restaurację. To bardzo ważne kryterium przy określaniu całkowitych kosztów całego przyjęcia. Najczęstsza stawka to około 5000 zł za dodatki takie jak stoły i fotele dla gości oraz dzień otwarty i ogarnięcie sali balowej gotowe na imprezę. Do tego możemy dorzucić dodatki takie jak lampy sufitowe, dekoracje świateł czy projektory do prezentacji multimedialnych – jeśli wszystko mamy na swoim miejscu to można spodziewać się kolejnego tysiaka.

Kolejnym aspektem wartym rozważenia są napoje alkoholowe oraz catering. W tym aspekcie sumy mogą się znacznie różnić – przykładowo degustacja trzech dań głównych może kosztować od 3.000-4.000zl (w zależności od menu) + jeszcze raz tyle samo na destylaty i napoje bezalkoholowe (koktajle!). Moja rada – przed dokonaniem rezerwacji usilnie poprosić o spis opcji cateringowych i wiadomo – im więcej gości tym lepiej – można czasami negocjować cene!

Ostatnim ważnym elementem są atrakcje takie jak dj’s lub muzycy na żywo oraz animatorzy imprez. Na tym polu ceny są naprawdę zróżnicowane! Podczas odpowiedniego planowania dowiedziecnz siema darmowe opcje np grille eventów i firm animacyjnych dla dzieci. Pamiętajmy również o programie artystycznym i obsłudze technicznej (nagłośnienia i inny sprzet).

Na myśl o weselu z reguły zaraz kojarzy się nam spory wydatek. To jedna z ważniejszych uroczystości w życiu i trzeba pamiętać, że warto solidnie przemyśleć wszelkie kwestie finansowe. Należy uważnie przeanalizować wszystkie możliwe opcje i sparować je ze swoim budżetem, aby jak najlepiej dostosować się do okoliczności. Zanim jednak rozważymy koszty organizacji wesela w 2023 roku warto poznać kilka podstawowych informacji.

Podstawą każdego budżetu jest zabawa weselna, która obejmuje przede wszystkim muzykę i tańce. Przy określeniu kosztów należy brać pod uwagę czas trwania imprezy, gości posiadających indywidualne potrzeby, lokal no i przede wszystkim rodzaj muzyki jaki chcemy usłyszeć podczas zabawy.

Jeśli chodzi o koszty zabawy weselnej w 2023 roku to ceny za DJ-a oraz instrumentalistów również będą różnić się od tych obecnych. Na początku tego okresu grozić może też obecność restrykcji i limitów na liczbę gości na przyjęciach, co w naturalny sposób pozostawi swoje odciski na budowaniu budżetu i doborze gości.

Niemniej jednak, według szacunków, pakiet DJ-skich usług, obejmujący sprzęt grający, konsolety lightshow i techniczne zaplecze miesiąca (prawdopodobnie 2021/22) będzie się kształtował od 5000 do 7000 złotych na wesele trwające 6 godzin. Biorąc pod uwagę czynniki dodatkowe (np. poprawiny) koszty bardzo szybko mogą dramatycznie wzrosnąć do 15 000-20 000 PLN lub nawet więcej – wiadomo łatwo cena idzie mocno do góry.

Coraz więcej ludzi w Polsce decyduje się na wesele i chce, aby ich święto było niezapomniane. Na szczęście ceny usług weselnych maleją, ale wciąż mogą one stanowić znaczny wydatek. Zastanawiasz się, ile kosztuje zabawa weselna w 2023?

Koszty zorganizowania udanej imprezy weselnej składają się z kilku elementów, do których należy opłacenie sali weselnej, zakwaterowanie gości i catering – jedzenie i napoje. Do tego trzeba dodać nagrody dla gości oraz trzymanie prima aprilis – plany lokalne mogą mieć różne regulacje prawne. Najczęściej ta ostatnia pozycja stanowi 10-15% całkowitego budżetu przeznaczonego na taki przyjemności.

Koszty samej sali to główny składnik całego budżetu: zwykle stanowi od 50 do 70% całości. Tak naprawdę ceny również różnią się między miastami i w zależności od jakości sali – bywają od 200 zł do 1000 zł za gościa. Innymi słowy, możemy spodziewać się, że przy typowej imprezie ślubnej dla 100 osób bierze się pod uwagę koszty wynajmu sali weselnej od 15 000 do 30 000 zł.

Gdy już mamy cenę sali i primapriki (ewentualnie) posortowane, możemy porozmawiać o kosztach cateringu. To równie ważny składnik każdego ślubu – jeśli usługa jest dobra, to jest to odpowiedni sposób na zadowolenie gości. Tutaj podobnie jak ze salami, sumy szeroko się różnią – od 500 do 1800zl na parę. W 2023 roku możemy spodziewać się podwyżek cen cateringu ze względu na rosnące ceny produktów żywnościowych i trudno oszacować obecny poziom cen usług gastronomicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak podróbka bukietu ślubnego: obecnie rezerwowane są produkty eko – rosnij! Kwiaciarnia może dostarczyć te specjalne kompozycje bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy i wcale nie tracic pięknego efektu estetycznego. Przykładowo, piwek (pałki równe) kosztuje około 250-300zl, ale sama dekoracja łuku lub fontanny konfetti bardzo szybko moze drogo kosztować blisko 500-800zl!